آموزش

گرند اسلم ویمبلدون + تاریخچه و حقایق این تورنمنت

لوگو گرند اسلم ویمبلدون

گرند اسلم ویمبلدون قدیمی‌ترین تورنمنت بزرگ تنیس است که به عنوان سومین گرند اسلم سال در کشور انگلیس برگزار می‌شود. این مسابقات در چند بخش مختلف برگزار می‌شود، از جمله انفرادی مردان، انفرادی زنان، دو‌نفره مردان و زنان، و دو‌نفره مختلط. مسابقات معمولا در یک دوره دو هفته‌ای برگزار می‌شود که در آن بازیکنان برای قهرمانی در این گرند اسلم به رقابت می‌پردازند. ویمبلدون به عنوان معتبر‌ترین، مشهور‌ترین و هیجان‌انگیز‌ترین رویداد در دنیای تنیس شناخته می‌شود. به همین دلیل است که میلیون‌ها نفر سالانه در سراسر جهان به تماشای این مسابقات می‌پردازند.

در این مقاله، ما تمام اطلاعات مهم در مورد این رویداد، از جمله تاریخ مسابقات، زمان برگزاری مسابقات، رکورد‌داران قهرمانی ویمبلدون و برخی از سنت های این گرند اسلم را به شما ارائه می‌دهیم. با تنیس ۳۶۰ همراه باشید.

تاریخچه مسابقات گرند اسلم ویمبلدون

  • وب سایت: https://www.wimbledon.com
  • سال تاسیس: ۱۸۷۷
  • محل برگزاری:‌ انگلستان، ورزشگاه آل اینگلند (All England)
  • نوع زمین مسابقات: زمین چمن
  • جایزه: ۴۰ میلیون یورو (۲۰۲۲)

گرند اسلم ویمبلدون تاریخ بسیار قدیمی دارد. اولین دوره مسابقات ویمبلدون در سال ۱۸۷۷ در باشگاه آل اینگلند (All England) برگزار شد. در اصل زمین‌های چمن از بازی کروکت به تنیس راه یافت. سنت برگزاری این مسابقات در باشگاه آل اینگلند همچنان پابرجا مانده‌است، با این تفاوت که امروزه چمن ها به طور خاص برای ورزش تنیس طراحی شده‌اند.

اولین دوره مسابقات ویمبلدون در سال ۱۸۷۷ در بخش مردان برگزار شد و سال‌ها بعد مسابقات زنان در سال ۱۸۸۴ به این مسابقات اضافه شد. در همان سال بخش دو‌نفره مردان را نیز اضافه کردند. تا سال ۱۹۶۸، ویمبلدون فقط برای تنیس‌بازان آماتور بود و بازیکنان حرفه‌ای ها نمی‌توانستند در این رقابت‌ها شرکت کنند. اما در سال ۱۹۶۸ قوانین تغییر کرد تا آماتور‌ها و حرفه‌ای‌ها بتوانند در مسابقات شرکت کنند. این اتفاق، مسابقات را به سطح کاملا جدیدی برد و هیجان این تورنمنت را دوچندان کرد.

از سال ۱۸۷۷ که مسابقات گرند اسلم ویمبلدون شروع به برگزاری شده‌است، برگزاری این مسابقات در ۳ بازه زمانی به طور کامل متوقف شده‌است. شروع جنگ جهانی اول باعث شد تا برای اولین این مسابقات از سال ۱۹۱۴ تا ۱۹۱۸ برگزار نشود. بار دوم به دلیل جنگ جهانی دوم بود و این مسابقات را بین سال‌های ۱۹۴۰ تا ۱۹۴۵ متوقف کرد. و در نهایت آخرین بار در سال ۲۰۲۰ به دلیل همه‌گیری ویروس کرونا این مسابقات به طور مجدد لغو شد.

تاریخچه مسابقات ویمبلدون

چرا ویمبلدون روی چمن بازی می‌شود؟

بازی تنیس روی چمن در قرن نوزدهم ابداع شد. تا اواخر قرن بیستم، سه دوره از چهار مسابقات قهرمانی اصلی، به استثنای اوپن فرانسه، روی زمین چمن برگزار می‌شد. اگرچه مسابقات اوپن ایالات متحده و اوپن استرالیا در نهایت شروع به استفاده از زمین‌های سخت کردند، اما باشگاه آل اینگلد که ویمبلدون را اداره می‌کند، تمایلی به تغییر نداشت.

شاید مهم ترین دلیل برای عدم تغییر زمین چمن، حفظ سنت برگزاری آن باشد و در اصل ویمبلدون تماماً در مورد سنت است. بسیاری استدلال می‌کنند که این رویه برای این ورزش نیز خوب است، زیرا اگر تمام مسابقات گرند اسلم در زمین های سخت برگزار شود، می تواند باعث یکنواختی در شکل مسابقات شود، در حالی که چمن از نظر بصری متمایز است و به سبک بازی متفاوتی نیاز دارد.

برای آشنایی با انواع زمین تنیس، پیشنهاد می‌کنیم از مقاله را حتما مطالعه کنید.

چرا ویمبلدون معروف ترین گرند اسلم است؟

بخش عمده ای از اعتبار گرند اسلم ویمبلدون به این دلیل است که ویمبلدون قدیمی ترین گرند اسلم است. باشگاه آل اینگلند نیز سعی می‌کند با حفظ قوانینی مانند الزام سفید بودن پوشاک و کفش بازیکنان سنت‌های قدیمی تنیس و این تورنمنت را حفظ کند.

دلیل دیگری برای شهرت این گرند اسلم این است که، میزبان برخی از نمادین‌ترین و به یادماندنی‌ترین لحظات نه تنها تنیس، بلکه در تمام ورزش‌ها بوده است. برای مثال، فینال ویمبلدون ۲۰۰۸ راجر فدرر در مقابل رافائل نادال. بدون شک آنها دو تا از بهترین بازیکنانی هستند که تاریخ تنیس به خود دیده و هر دو در آن زمان در اوج بازی خود بودند. به باور بسیاری از طرفداران تنیس، فینال ویمبلدون ۲۰۰۸، یکی از بهترین مسابقات تنیس در تمام دوران بود. نمونه دیگر، مارتینا ناوراتیلووا است، که در بین سال های ۱۹۷۸ تا ۱۹۹۰ در ۹ فینال ویمبلدون قهرمان شد که این اتفاق به ندرت در ورزش دیده می‌شود.

گرند اسلم ویمبلدون بالا‌ترین سطح مسابقات در دنیای تنیس است و همیشه برای لحظات بزرگ آماده است. همچنین یکی از چالش برانگیز‌ترین مراحل ورزش است. از آنجایی که ویمبلدون تنها گرند اسلم است که در زمین چمن برگزار می‌شود، رقبا باید خود را تنظیم کنند. زمین های چمن بسیار سریع هستند، به این معنی که ورزشکاران باید حتی سریع‌تر واکنش نشان دهند.

راجر فدرر و رافائل نادال در فینال ویمبلدون ۲۰۰۸
راجر فدرر و رافائل نادال در فینال ویمبلدون ۲۰۰۸

گرند اسلم ویمبلدون در چه تاریخی برگزار می‌شود؟

مسابقات قهرمانی ویمبلدون، چند هفته پس از گرند اسلم اوپن فرانسه، یعنی بین اواخر ماه ژوئن تا اواسط ماه جولای برگزار می‌شود. برای سال ۲۰۲۳، این تورنمنت از دوشنبه ۳ جولای تا یکشنبه ۱۶ جولای برگزار خواهد‌شد. این رویداد در اواسط تابستان برنامه ریزی می‌شود زیرا در آن زمان انگلیس مناسب‌ترین آب و هوا جهت برگزاری این رویداد دارد.

چه کسانی به تماشای ویمبلدون می‌روند؟

هر ساله، در حالی که تورنمنت ویمبلدون میزبان برخی از بهترین تنیسور‌های جهان است، سکو‌های بزرگ در اطراف زمین مکانی برای بسیاری از مشهور ترین افراد و شخصیت‌های جهان است. این یکی دیگر از دلایل معروفیت ویمبلدون همین است. از خانواده سلطنتی انگلیس گرفته یا ستاره‌های تنیس گذشته و حتی بازیگران و هنرپیشه‌ها، انواع افراد مشهور از سراسر جهان برای تماشای مسابقات حضوری می‌آیند. خانواده سلطنتی بریتانیا ارتباط ویژه‌ای با این مسابقات دارند، زیرا در انگلستان برگزار می‌شود. آنها حتی جایگاه ویژه خود را در استادیوم زمین مرکزی دارند که مهمترین مسابقات در آن برگزار می‌شود. ملکه الیزابت دوم چهار بار در ویمبلدون شرکت کرده‌است، اگرچه طرفدار بزرگ ورزش تنیس نبود.

کیت میدلتون و مگان مارکل در ویمبلدون ۲۰۱۹
کیت میدلتون و مگان مارکل در ویمبلدون ۲۰۱۹

برگرفته شده از mytennishq و rookieroad

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *