آموزش

گرند اسلم های تنیس چیستند؟

گرند اسلم های تنیس

سالانه چهار تورنمنت گرند اسلم برگزار می‌شود. این تورنمنت ها شامل اوپن استرالیا، اوپن فرانسه، ویمبلدون و اوپن ایالات متحده است. بازی های المپیک تابستانی اغلب به عنوان پنجمین تورنمنت گرند اسلم در نظر گرفته می‌شود، اما تنیسور ها برای رسیدن به یک گرند اسلم فقط باید چهار مسابقه اصلی را در یک سال ببرند.

برای بسیاری از ما، اولین تجربه آشنایی با ورزش تنیس، تماشای بهترین بازیکنان جهان در حال مبارزه برای کسب یک جام بزرگ در تلویزیون بوده است. تورنمنت هایی در بالاترین سطح جهان که اکنون به عنوان رویداد های گرند اسلم شناخته می‌شوند.

مسابقات گرند اسلم، به مسابقات اصلی یا Major معروف هستند و بهترین تنیسورهای دنیا در آن شرکت می کنند. این مسابقات بیشترین اعتبار را برای بازیکنان و همچنین معمولا بالاترین جایزه ها را در بین مسابقات رسمی تنیس دارند. در میان بزرگان تنیس، تعداد عناوین گرند اسلم به دست آمده، اغلب به عنوان معیاری برای اینکه چه کسی بهترین تنیسور تمام دوران است، استفاده می شود. بازیکنانی که بیشترین عناوین گرند اسلم را در کارنامه خود دارند برای شناخته شدن به عنوان GOAT هنوز در حال رقابت کردن هستند.

GOAT مخفف عبارت Greatest Of All Time و به معنی بهترین در تمام دوران است.

یک گرند اسلم در تنیس چیست؟

به طور دقیق، اصطلاح گرند اسلم در ورزش تنیس، به دستاورد بسیار نادر برنده شدن هر ۴ تورنمنت بزرگ در یک سال اشاره دارد. با این حال، در سال های اخیر، این اصطلاح برای اشاره به هر یک از ۴ تورنمنت فردی که یک گرند اسلم واقعی را تشکیل می‌دهند، استفاده میشود.

بنابراین، میتوان گفت که راجر فدرر ۲۰ گرند اسلم را برده است، اما این به معنای ۲۰ تورنمنت است، نه ۲۰ ست ۴ تایی!

دلیل انتخاب نام گرند اسلم برای این مسابقات

اصطلاح گرند اسلم از یک بازی قدیمی با ورق به نام ویست گرفته شده است و به زمانی که در این بازی در تمام ترفند ها و حقه ها برنده شوید، اشاره داشت. این اصطلاح بعدها در ورزش گلف نیز برای اشاره به کسب هر چهار عنوان مسابقات اصلی استفاده شد و بعد از آن، این اصطلاح به ورزش تنیس نیز راه یافت.

کریر گرند اسلم، گلدن اسلم و سوپر اسلم در تنیس

اگر یک بازیکن تنیس بتواند در طول دوران حرفه ای خود هر ۴ گرند اسلم را قهرمان شود، به اصطلاح به آن Career Grand Slam میگویند. حال اگر تنیسوری بتواند هر ۴ گرند اسلم و مدال طلای المپیک را بگیرد به آن Career Golden Slam میگویند. و در آخر تنیسوری که هر ۴ گرند اسلم و مدال طلای المپیک و کاپ دیویس و قهرمانی فینال تور جهانی ATP را کسب کند به آن Career Super Slam گفته می شود.

اوپن استرالیا

مسابقات اوپن استرالیا در پایان ژانویه هر سال برگزار می شود و اولین دوره از چهار تورنمنت سالانه گرند اسلم است. این مسابقات در ملبورن استرالیا در ملبورن پارک برگزار می‌شود. مسابقات آزاد استرالیا به سال ۱۹۰۵ بر می‌گردد و در آن زمان قهرمانی استرالیا نامیده میشد. شکل فعلی این مسابقات در سال ۱۹۶۸ تاسیس شد.

برندگان انفرادی اوپن استرالیا ۲۰۲۲، رافائل نادال در بخش مردان و اشلی بارتی در بخش زنان شدند. نواک جوکوویچ با ۹ قهرمانی در اوپن استرالیا در این مسابقات رکورد دار است و مارگارت کورت نیز با ۱۱ قهرمانی در مسابقات بانوان اوپن استرالیا رکورد دار است.

قهرمانی نواک جوکوویچ در اوپن استرالیا ۲۰۲۲
قهرمانی نواک جوکوویچ در اوپن استرالیا ۲۰۲۲

اوپن فرانسه (رولاند گاروس)

مسابقات اوپن فرانسه (همچنین رولاند گاروس نامیده می‌شود) در استادیوم رولاند گاروس پاریس فرانسه برگزار می‌شود. از اواخر ماه می هر سال شروع می شود و تا اوایل ماه ژوئن ادامه می یابد. استادیوم رولاند گاروس بیشتر به خاطر زمین خاکی اش معروف است که به رنگ نارنجی روشن است و باعث می شود که توپ ها بیشتر از سطوح پرکاربرد امروزی یعنی زمین چمن و زمین سخت پرش داشته باشد. برای آشنایی با انواع زمین تنیس پیشنهاد میکنیم این مقاله را از دست ندید.

برای آشنایی با انواع زمین تنیس پیشنهاد میکنیم این مقاله را از دست ندهید.

مسابقات اوپن فرانسه برای اولین بار در سال ۱۸۹۱ به عنوان یک تورنمنت انحصاری برای اعضای باشگاه های تنیس فرانسه تاسیس شد، اما در سال ۱۹۲۵ به طور رسمی به عنوان یک گرند اسلم شناخته شد. با اینکه مسابقات اوپن فرانسه نسبت به اوپن استرالیا قدیمی تر است اما دیرتر به عنوان گرند اسلم تنیس شناخته شد.

برندگان انفرادی اوپن فرانسه ۲۰۲۲، رافائل نادال (مردان) و ایگا شفیونتک (زنان) شدند. رافائل نادال با ۱۴ قهرمانی رکورد فوق العاده ای در مسابقات اوپن فرانسه دارد و کریس اورت با ۷ عنوان قهرمانی در این مسابقات رکورد دار مسابقات بانوان است. نکته جالب درباره رافائل نادال این است که او در هر ۱۴ فینالی که در اوپن فرانسه شرکت داشته است، پیروز شده است.

قهرمانی رافائل نادال در اوپن فرانسه ۲۰۲۲
قهرمانی رافائل نادال در اوپن فرانسه ۲۰۲۲

ویمبلدون

ویمبلدون به عنوان اولین و قدیمی ترین گرند اسلم تاریخ تنیس شناخته می شود و از سال ۱۸۷۷ در لندن انگلستان برگزار می‌شود. در بین ۴ رویداد گرند اسلم سال و ۹ مسابقه مسترز ۱۰۰۰ امتیازی، تنها ویمبلدون است که در زمین چمن برگزار می شود. این رویداد سومین گرند اسلم سال است و از اواخر ماه ژوئن شروع می شود و تا اوایل ماه جولای ادامه پیدا می کند.

نواک جوکوویچ (مردان) و النا ریباکینا (زنان) در سال ۲۰۲۲ برنده ویمبلدون شدند. راجر فدرر با ۸ قهرمانی رکورد دار مسابقات ویمبلدون است و مارتینا ناوراتیلووا با ۹ عنوان قهرمانی در این مسابقات رکورد دار مسابقات بانوان است.

راجر فدرر در قهرمان ویمبلدون ۲۰۱۷
راجر فدرر در قهرمان ویمبلدون ۲۰۱۷

اوپن ایالات متحده

اوپن ایالات متحده، آخرین گرند اسلمی که در سال برگزار می‌شود که از آخرین دوشنبه ماه اوت شروع و در اواسط سپتامبر پایان می‌یابد. این مسابقات برای اولین بار در سال ۱۸۸۱ در نیوپورت، رود آیلند برگزار شد. مانند اوپن فرانسه، تنها اعضای باشگاه مجاز به ورود به اولین سال های اوپن آمریکا بودند. مسابقات اوپن ایالات متحده در پایان دهه ۱۸۸۰ برای همه آماتور ها باز شد. امروزه این مسابقات در مرکز ملی تنیس USTA در فلاشینگ کویینز برگزار می شود.

برندگان انفرادی سال ۲۰۲۲ در بخش مردان، کارلوس آلکاراس و در بخش زنان ایگا شفیونتک بودند. در این مسابقات، ۳ بازیکن آمریکایی، بیل تیلدن، ریچارد سیرز و ویلیام لارند به طور مشترک در بخش مردان با ۷ قهرمانی رکورد دار هستند و ملا ملری با ۸ قهرمانی صدرنشین بخش بانوان است.

قهرمانی ایگا شفیونتک در اوپن ایالات متحده ۲۰۲۲
قهرمانی ایگا شفیونتک در اوپن ایالات متحده ۲۰۲۲

بازی های المپیک تابستانی

اگرچه تنها چهار گرند اسلم سالانه وجود دارد، مسابقاتی که در طول بازی های المپیک تابستانی برگزار می‌شود اغلب اسلم پنجم نامیده می‌شود. تنیس از سال ۱۸۹۶ تا ۱۹۲۴ بخشی از بازی های المپیک بود که در آن زمان حذف شد. با این حال تنیس دوباره در سال ۱۹۸۸ دوباره به این مسابقات برگشت. هر ۴ سال یک بار، پنج گرند اسلم برگزار می شود. اگر بازیکنی هر ۴ اسلم و طلای المپیک را در یک سال تقویمی برنده شود، گرند اسلم طلایی را کامل می‌کند.

بازیکنان مرد با بیشترین قهرمانی گرند اسلم

طرفداران تنیس در سال های اخیر خوش شانس بوده اند که سه تن از بزرگان ورزش تنیس، راجر فدرر، رافائل نادال و نواک جوکوویچ را در حال مبارزه برای برتری دیده‌اند. راجر فدرر با کسب ۲۰ عنوان گرند اسلم در سال ۲۰۲۲ از دنیای تنیس خداحافظی کرد. اما هنوز رافائل نادال و نواک جوکوویچ هنوز در حال رقابت برای بدست آوردن قهرمانی های بیشتر در این مسابقات و ثبت رکوردی تازه در تاریخ تنیس هستند.

در حال حاضر نادال ۲۲ عنوان قهرمانی گرند اسلم به دست آورده است و جوکوویچ با ۲۱ عنوان قهرمانی را پشت سر گذاشته است. بالاترین رتبه بعدی در لیست تاریخ، پیت سامپراس است که مدت ها است با ۱۴ عنوان گرند اسلم بازنشسته شده است.

بازیکنان زن با بیشترین قهرمانی گرند اسلم

بالاترین تعداد عناوین انفرادی تاریخ توسط مارگارت کورت استرالیا به ۲۴ عنوان به دست آمده است. ۱۱ مورد از آنها در مسابقات آزاد استرالیا به دست آمد، در دوره ای که بسیاری از بازیکنان برتر تاریخ تنیس در آن دوران حضور نداشتند، اما با این وجود رقم قابل توجهی است.

سرنا ویلیامز افسانه ای با ۲۳ گرند اسلم در کارنامه خود در جایگاه دوم قرار میگیرد. بسیاری از مردم تصور می‌کردند سرنا ویلیامز تا پایان دوران حرفه خود موفق به شکستن رکورد مارگارت کورت می‌شود، اما اینطور نشد. استفی گراف با ۲۲، هلن ویلز مودی ۱۹ و کریس اورت ۱۸ عنوان به ترتیب جایگاه های بعدی را در اختیار دارند.

نحوه شرکت در مسابقات گرند اسلم

از آنجایی که این رویداد ها بالاترین سطح تنیس در جهان را نشان می‌دهند، واجد شرایط بودن برای این تورنمنت ها بسیار سخت و دشوار است. فقط ۱۲۸ بازیکن می توانند در مسابقات هر رویداد بازی کنند و می توانند از طریق رتبه بندی و وایلد کارت واجد شرایط شوند.

برگرفته شده از rookieroad و mytennishq

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *