راهنمای خرید

راهنمای خرید توپ تنیس + معرفی انواع توپ تنیس

راهنمای خرید توپ تنیس

ممکن است به نظر برسد که تفاوت زیادی بین توپ‌های تنیس وجود ندارد، اما اینطور نیست. انتخاب نوع مناسب توپ تنیس برای نوع سطح زمین، سطح کیفیت بازی و ترجیحات شما می‌تواند تفاوت زیادی ایجاد کند. همه توپ‌های تنیس به لحاظ ظاهری مشابه یکدیگرند، بنابراین تفاوت بین توپ‌های Regular Duty با Extra Duty و یا Professional در مقابل Championship چیست؟ در این راهنمای خرید توپ تنیس، مفصل به این موضوعات می‌پردازیم.

به طور کلی توپ‌های تنیس با یک هسته لاستیکی و رویه‌ای از نمد ساخته می‌شوند که می‌تواند از پشم یا مواد مصنوعی تشکیل شده باشد و بیشتر آن‌ها با گازی فشرده پر می‌شوند و در قوطی‌های تحت فشار فروخته می‌شوند. اما با وجود ساختار اولیه یکسان، همه توپ‌های تنیس مثل هم نیستند. هر زمان که در زمین قدم می‌گذارید، داشتن توپ‌های تنیس مناسب برای نوع سطح زمین و مکانی که در آن بازی می‌کنید به ارتقا تجربه بازی شما کمک می‌کند. در ادامه به بررسی انواع مختلف توپ‌ها میپردازیم تا شما بتوانید هنگام خرید توپ تنیس، بهترین انتخاب ممکن را داشته باشید.

انواع توپ تنیس بهترین برای:
Extra Dutyزمین‌های سخت
Regular Dutyزمین‌های کند‌تر (زمین های خاکی)
Pressurelessتمرین و ماشین پرتاب توپ
High Altitudeارتفاعات بالای ۴۰۰۰ پا
Junior Red Ballsکودکان ۵ تا ۸ سال
Junior Orange Ballsکودکان ۸ تا ۹ سال
Junior Green Dot Ballsکودکان ۹ تا ۱۰ سال

تفاوت توپ‌های تنیس تحت فشار و بدون فشار

یکی از بزرگ‌ترین تفاوت‌هایی که بین توپ‌های تنیس خواهید دید، این است که برخی از آنها تحت فشار (pressurized) هستند در حالی که برخی دیگر بدون فشار (Pressureless) هستند. توپ‌های تنیس تحت فشار از طریق فرایندی ساخته می‌شوند که گازی پر‌فشار را در مرکز توپ‌ها اضافه می‌کنند که باعث می‌شود پس از برخورد به زمین به شدت بالا بروند. توپ‌های تنیس تحت فشار رایج‌ترین توپ‌هایی هستند که می‌توانید پیدا کنید، و توپ‌های رسمی تمام مسابقات بزرگ تنیس هستند.

از سوی دیگر، توپ‌های تنیس بدون فشار، توپُر با هسته‌ای جامد هستند و هوای فشرده‌ای در داخل خود ندارند. به همین دلیل، آنها به اندازه توپ‌های تحت فشار بالا نمی‌پرند، که به این معنی است که آنها توپ‌هایی “آهسته‌تر” نسبت به توپ‌های تحت فشار هستند.

برای تشخیص اینکه توپ‌ها از چه نوعی هستند نشانه‌هایی وجود دارد. توپ‌های تحت فشار معمولا در قوطی عرضه می‌شوند و توپ‌های بدون فشار در معمولا با تعداد بالا در جعبه یا پلاستیک عرضه می‌شوند.

تفاوت توپ‌های تنیس اکسترا دیوتی (Extra Duty) و رگولار دیوتی (Regular Duty)

توپ‌های رگولار دیوتی (Extra Duty) برای سطوح سخت مانند آسفالت، بتن و سایر زمین‌های سخت طراحی شده‌اند. به طور کلی، توپ‌های اکسترا دیوتی (Extra Duty) به دلیل نمد ضخیم دوام بیشتری دارند. نمد اضافی به این معنی است که توپ روی این سطوح سخت دوام بیشتری خواهد داشت، که باعث افزایش طول عمر آن می‌شود. اما سرعت کمتری نسبت به توپ‌های Regular Duty دارند. نمد روی توپ‌های Extra Duty زودتر باز می‌شود یا به اصطلاح «پف می‌کند»، که به نمد اجازه می‌دهد بیشتر دوام بیاورد، اما همچنین به تعادل سرعت سریع بیشتر زمین‌های سخت کمک می‌کند. این توپ‌ها تحت فشار هستند و به مرور زمان پرش خود را از دست می‌دهند.

توپ‌های Regular Duty برای زمین‌های آهسته‌تر، مانند خاک رس، بهترین گزینه هستند و نسبت به توپ‌های Extra Duty با نمد کمتری ساخته می‌شوند. نمد روی یک توپ Regular Duty طوری طراحی شده است که برای مدت طولانی‌تری فشرده بماند، که به افزایش سرعت توپ کمک می‌کند و سطح زمین کندتر را متعادل می‌کند. این توپ‌ها برای استفاده در زمین‌های سرپوشیده نیز مناسب هستند و اگرچه از توپ‌های Regular Duty می‌توان در زمین‌های سخت در فضای باز استفاده کرد، اما به اندازه توپ Extra Duty دوام نخواهند داشت. توپ‌های Regular Duty نیز تحت فشار هستند و به مرور زمان پرش خود را از دست می‌دهند.

تفاوت توپ‌های تنیس حرفه‌ای و قهرمانی

در نهایت، آخرین تمایز مهم بین توپ‌های تنیس که باید از آن آگاه باشید، تفاوت توپ‌های تنیس حرفه‌ای و قهرمانی است. توپ‌های حرفه‌ای بسیار با کیفیت هستند و حس بهتری به بازیکن می‌دهند، اما گران‌تر هستند. به همین دلایل، از آنها در مسابقات و تورنمنت‌ها استفاده می‌کنند.

توپ‌های تنیس قهرمانی مقرون به صرفه‌تر و بادوام‌تر هستند. این توپ‌ها نیز از نظر کیفیت عالی هستند، اما از نظر کیفی نسبت به توپ‌های حرفه‌ای در رده‌ی پایین‌تری قرار می‌گیرند. اگر به دنبال توپ‌های تنیس برای تمرین یا مسابقات باشگاهی هستید، بهترین انتخاب هستند.

سطح کیفیتویژگی‌هابهترین نمونه‌ها
حرفه‌ای (Professional)پشم طبیعی بیشتر و نمد بافته شده بسیار با دوام،
انعطاف پذیری بالا،
مناسب مسابقات رسمی
۱. توپ تنیس ویلسون us open extra duty
۲. توپ تنیس هد تور (Tour)
قهرمانی (Championship)الیاف مصنوعی بیشتر و پشم طبیعی کمتری که با ساختار سوزنی ساخته شده است،
دوام بسیار بالا،
مناسب مسابقات باشگاهی و تمرین
۱. توپ تنیس هد Championship،
۲. توپ تنیس ویلسون Championship extra duty

اکنون که درک بهتری از تفاوت‌های بین توپ‌های تنیس دارید، به این خواهیم پرداخت که چگونه تصمیم بگیرید کدام توپ تنیس را انتخاب کنید. اولین سوالی که باید در نظر بگیرید این است که “چه کسی از می‌خواهد از  توپ ها استفاده کند؟”

چه کسی می‌خواهد از توپ‌ها استفاده کند؟

قبل از خرید توپ تنیس، بسیار مهم است که در نظر بگیرید که چه کسی از آن‌ها استفاده خواهد کرد. نیازهای یک کودک ۸ ساله با یک تنیس‌باز حرفه‌ای بسیار متفاوت است، بنابراین باید انتخابی متناسب داشته باشید. خبر خوب این است که سازندگان توپ تنیس از این نیازهای مختلف آگاه هستند و انواع مختلفی از توپ ها را برای بازیکنان مختلف می‌سازند.

کودکان

اگر به دنبال توپ‌های تنیس برای کودکانی هستید که تازه شروع به بازی تنیس کرده‌اند، مهم است که توپ‌هایی را انتخاب کنید که هم روند یادگیری را تسهیل کند و هم آنها را از آسیب دور کند. خوشبختانه، می‌توانید توپ های تنیس را پیدا کنید که به طور خاص برای بچه‌های سنین مختلف ساخته شده‌اند.

۱. می‌توانید توپ‌های تنیس نمدی قرمز را پیدا کنید که بزرگ‌تر از توپ‌های معمولی هستند و به‌طور قابل‌توجهی کندتر هستند، به این معنی که راحت‌ترین توپ‌هایی هستند که می‌توان با آن‌ها تماس گرفت و کمترین نیاز را داشت. آنها برای مبتدیان و کودکان زیر 8 سال مناسب هستند.

توپ تنیس هد TIP red (بسته ۳ عددی)

برای مثال توپ تنیس هد TIP red یکی از بهترین توپ‌ها برای کودکان زیر ۸ سال است.

توپ تنیس هد TIP Red (بسته ۳ عددی)، توپی بدون فشار و مناسب کودکان بین ۵ تا ۸ سال است که میخواهد با ورزش تنیس آشنا شوند. این توپ‌ها بزرگ‌تر و بسیار نرم‌تر هستند. همچنین نسبت به توپ‌های استاندارد ۷۵٪ کند‌تر هستند و رنگ قرمز و زرد این توپ‌ها دیدن توپ را برای بچه راحت‌تر میکند.


۲. برای کودکان ۸ تا ۹، توپ‌های تنیس نمدی نارنجی بسیار مناسب هستند. این توپ‌ها به اندازه توپ‌های تنیس معمولی هستند اما حدود 50 درصد کندتر هستند.

توپ تنیس هد TIP orange (قوطی ۳ عددی) تصویر دوم

توپ تنیس هد TIP orange نمونه خوبی برای توپ‌های مخصوص کودکان بین ۸ تا ۹ سال است.

توپ تنیس هد TIP Orange (قوطی ۳ عددی)، مناسب کودکان بین ۸ تا ۹ سال است. این توپ‌ها بدون فشار، بزرگ‌تر و ۵۰٪ کند‌تر نسبت به توپ‌های تنیس استاندارد هستند. رنگ نارنجی و زرد این توپ‌ها باعث دیده شدن راحت‌تر توپ برای کودکان می‌شود.


۳. مرحله آخر برای بچه‌ها قبل از رسیدن به توپ‌های تنیس استاندارد، توپ‌های سبز هستند. این توپ‌ها به اندازه توپ‌های تنیس معمولی هستند اما حدود 25 درصد کندتر حرکت می‌کنند. آنها برای کودکان ۹ تا ۱۳ ساله عالی هستند.

توپ تنیس هد TIP green (قوطی ۳ عددی)

توپ تنیس هد TIP green مناسب کودکان ۹ ساله و به بالا می‌باشد.

توپ تنیس هد TIP Green (قوطی ۳ عددی)، مناسب کودکان ۹ ساله و بزرگ‌تر است. این توپ‌ها بدون فشار، کمی نرم‌تر، بزرگ‌تر و ۲۵٪ کند‌تر نسبت به توپ‌های تنیس استاندارد هستند و به بچه کمک می‌کند بتوانند ضربات خود را بهتر کنترل کنند.


بازیکنان تفریحی

اگر شما یک تنیسور هستید که دوست دارید فقط چند بار در ماه بیرون بیایید و بازی کنید، باید توپ های تنیس را انتخاب کنید که بسیار بادوام هستند. این کار تعداد دفعاتی را که برای خرید توپ‌های جدید نیاز دارید را محدود می‌کند، که بهانه کمتری برای بازی نکردن خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *