آموزش

گرند اسلم اوپن فرانسه (رولان گاروس)

گرند اسلم اوپن فرانسه (رولاند گاروس)

گرند اسلم اوپن فرانسه یکی از چهار تورنمنت سالانه گرند اسلم است که معمولا به مدت دو هفته در اواخر ماه می (May) و اوایل ماه ژوئن (June) در استادیوم رولان گاروس پاریس برگزار می‌شود. اوپن فرانسه دومین گرند اسلم سال از بین چهار تورنمنت بزرگ تنیس یعنی، اوپن استرالیا، ویمبلدون و اوپن آمریکا است. این تنها گرند اسلمی است که مسابقات آن در زمین خاکی برگزار می‌شود و به دلیل کندی سرعت توپ در این نوع زمین، بازیکنان به استقامت بیشتری در طول مسابقه نیاز دارند.

بازیکنان موفق، به ویژه در بخش مردان، تمایل دارند از ضرباتی با پیچ های سنگین برای کنترل ضربات خود و جریان بازی استفاده کنند. همچنین استفاده از دراپ شات (Drop Shot) ها نیز میتواند بسیار موثر باشد، زیرا تغییر مسیر ناگهانی در زمین خاکی برای بازیکنان سخت است.

تاریخچه مسابقات گرند اسلم اوپن فرانسه

  • وب سایت: https://www.rolandgarros.com
  • سال تاسیس: ۱۸۹۱ میلادی
  • محل برگزاری: فرانسه، پاریس، استادیوم رولان گاروس
  • نوع زمین مسابقات: زمین خاکی
  • جایزه: ۴۳/۶ میلیون یورو (۲۰۲۲)

این مسابقات در ابتدا به عنوان قهرمانی بین المللی تنیس شناخته می‌شد. اولین مسابقات اوپن فرانسه در سال ۱۸۹۱ فقط برای بازیکنان مرد برگزار شد. این مسابقات به طور سنتی به عنوان رولان گاروس شناخته می‌شود. با گسترش محبوبیت رولان گاروس، مسابقات زنان به طور رسمی در سال ۱۸۹۷ به این تورنمنت اضافه شد و سپس در سال ۱۹۲۵ این مسابقات بین المللی شد.

در سال های ۱۹۴۶ و ۱۹۴۷ مسابقات قهرمانی فرانسه پس از ویمبلدون برگزار شد و سومین گرند اسلم سال شد. در سال ۱۹۶۸، این تورنمنت به اولین تورنمنتی تبدیل شد که به حرفه‌ای‌ها و آماتور‌ها اجازه می‌داد در یک گرند اسلم شرکت کنند. با توجه به تاریخ طولانی و غنی خود، مسابقات آزاد فرانسه خود را به عنوان یکی از معتبر‌ترین و جذاب‌ترین تورنمنت‌های تنیس تثبیت کرده است.

برای آشنایی با انواع زمین تنیس پیشنهاد میکنیم مقاله ای که برای شما آماده کرده ایم را از دست ندهید.

اولین قهرمان اوپن فرانسه را بازیکنی انگلیسی به نام اچ.بریگز (H. Briggs) در سال ۱۸۹۱ بدست آورد. پس از آن به مدت ۳۶ دوره پیاپی، بازیکنان فرانسوی قهرمان این تورنمنت شدند.

از سال ۱۸۹۱ تاکنون، دو بار برگزاری مسابقات گرند اسلم اوپن فرانسه لغو شده است. اولین بار به علت شروع جنگ جهانی اول از سال ۱۹۱۵ تا ۱۹۱۹ مسابقات لغو شد و دفعه دوم به دلیل وقوع جنگ جهانی دوم مسابقات سال ۱۹۴۰ لغو گردید.

رولاند گاروس سال ۲۰۲۲
رولان گاروس طبق سنت خود روی زمین خاکی برگزار می‌شود

چرا مسابقات اوپن فرانسه، رولان گاروس نامگذاری شده است؟

رولان گاروس یک هوانورد فرانسوی بود. او اولین کسی بود که از دریای مدیترانه عبور کرد و زمانی که جنگ جهانی اول شروع شد به سرعت برای دفاع از فرانسه داوطلب شد. او در چندین نبرد هوایی با آلمانی ها شرکت کرد، اما خیلی زود متوجه شد که شلیک کردن به هواپیمای دشمن با تفنگ دستی غیر‌ممکن است.

بنابراین او سیستمی برای شلیک مسلسل از طریق پروانه هواپیما ایجاد کرد که بسیار موفق بود. او در سال ۱۹۱۵ با آتش ضدهوایی سرنگون شد و او و اختراعش توسط آلمانی ها دستگیر شدند و پس از آن آلمانی‌ها نیز از این تکنولوژی در هواپیماهای خود استفاده کردند. او در سال ۱۹۱۸ توانست فرار کند ولی حتی با وجود بدتر شدن بینایی‌اش، اصرار داشت که پروازهای بیشتری انجام دهد. او در همان سال مورد اصابت گلوله قرار گرفت و کشته شد.

گاروس به عنوان مردی شجاع و باهوش شناخته شد، و در سال ۱۹۲۸، به پیشنهاد امیل لسوئور (Emile Lesueur)، رئیس ورزشگاه فرانسیس، که زمانی در مدرسه بازرگانی همراه با هوانورد حضور داشت، این مسابقات و مکان برگزاری آن به نام او نامگذاری شد.

چرا اوپن فرانسه روی زمین خاکی برگزار می‌شود؟

زمین خاکی تنیس، در سراسر اروپا و آمریکای جنوبی بسیار محبوب است. قبل از سال ۱۹۲۵، مسابقات قهرمانی فرانسه در سطوح مختلف برگزار می‌شد، اما از آن زمان به بعد شروع به برگزاری مسابقات تنها روی زمین خاک رس کرد. استفاده از زمین های خاکی در حال حاضر سنتی است و به نفع بازیکنان اروپایی است، بنابراین احتمال کمی وجود دارد که برگزارکنندگان به طور داوطلبانه آن را تغییر دهند.

چرا اوپن فرانسه از سیستم Hawk-eye استفاده نمی‌کند؟

در اکثر مسابقات بزرگ دیگر از سیستم Hawk-eye برای تایید تماس توپ با خط زمین تنیس استفاده می‌کنند و بازیکنان که اجازه دارند تا به تصمیم گرفته شده توسط داور اعتراض کنند.

در اوپن فرانسه، توپ پس از برخورد در خاک رس ردی از خود به جا می‌گذارد و در صورت بروز اختلاف، داور آن را بررسی می کند. از نظر تئوری، این روش بسیار دقیقی است، زیرا در سیستم Hawk-eye، هر گونه نقص در کالیبراسیون می تواند منجر به کاهش دقت این سیستم شود. با این حال، در روش بازرسی علامت نیز اشکالاتی وجود دارد.

نخستین اشکال این است که به دلیل اینکه درخواست بررسی ممکن است بلافاصله پس از برخورد با زمین نباشد، قضاوت در مورد اینکه آیا توپ در آن زمان به خط برخورد کرده است یا خیر بسیار دشوار است و دوما، اندازه علامت می تواند بسته به شرایط جوی متفاوت باشد. و نهایتا، در صورتی که رد های زیادی از توپ در آن محل وجود داشته باشد، داور باید علامت صحیح را بررسی کند. مواردی وجود داشته است که به دلیل انتخاب علامت اشتباه تصمیم نادرستی گرفته شده است.

در اوپن فرانسه ۲۰۲۱، نیمه نهایی زنان بین باربورا کریچیکووا و ماریا ساکاری با جنجال به پایان رسید. علت این بود که در امتیاز پایانی بازی (Match Point) ضربه ساکاری بیرون اعلام شده بود، اما پس از بررسی، نظر داور تغییر پیدا کرد.

جرمی باتن، مدیر اجرایی تورنمنت، درباره عدم استفاده از سیستم Hawk-eye گفته است: “این یک نقطه تفاوت است که ما آن را دوست داریم.” پس می‌توان گفت که دلیل اصلی عدم تمایل فرانسوی ها به تغییر، دقت سیستم فعلی نیست، بلکه بیشتر تمایل دارند که مانند سایر رویدادها نباشند.

مسابقات اوپن فرانسه چه زمانی برگزار می‌شود؟

مسابقات آزاد فرانسه هر سال معمولا از اواخر ماه می (May) و اوایل ماه ژوئن (June) برگزار می‌شود. گرند اسلم اوپن فرانسه در سال ۲۰۲۳، از دوشنبه ۲۲ ماه می تا یکشنبه ۱۱ ماه ژوئن برگزار خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *